آماج ایران ، مجموعه تخصصی کیفیت توان
سبد خرید
هیچ محصولی در سبدخرید نیست.
100٪ پرداخت مطمئن!
جستجو کردن

فیلتر هارمونیک فشار متوسط

فیلتر هارمونیک MV

 بر طبق اصول استاندارد مقدار هارمونیک در شبکه های فشار قوی همانند فشاز ضعیف نباید از مقدار استاندارد تخطی کند. لذا استفاده از فیلتر هارمونیک فشار قوی/ فشار متوسط به عنوان راه حلی درست و اساسی در شبکه های با آلودگی هارمونیک غیر مجاز توصیه می شود. یکی از انواع راکتور فشار متوسط این مجموعه راکتورهارمونیک فشار متوسط می باشد.

تاثیر هارمونیک ها در شبکه قدرت

همانطور که می دانید ؛ یک شبکه قدرت ایده آل، شبکه ای است  که در آن شکل موج جریان و ولتاژ به صورت سینوسی باشد. اما این مهم با توجه به استفاده از دستگاههای الکترونیک قدرت مانند درایوها و یا کوره ها  وغیره امکان پذیر نیست. به بیانی دیگر استفاده از عناصر غیر خطی منجر به تغییر شکل موج سینوسی میگردد.این اعوجاجات را اصطلاحاً هارمونیک می نامیم.

هارمونیک ها تاثیرات مخرب بسیاری را موجب میشوند ، که از آن دست میتوان به موارد زیر اشاره نمود:

  1. ایجاد اختلال بر عملکرد برخی تجهیزات همانند رله ها،کلید ها و فیوزها و..
  2. کاهش راندمان برخی عناصر شبکه همانند ماشین های آسنکرون
  3. افزایش تلفات
  4.  آسیب به بانک های خازنی
  5. شکست عایقی
  6. ایجاد اضافه ولتاژ

مقایسه اهمیت فیلتر هارمونیک فشار متوسط خازن با فشار ضعیف

به بیان کلی حضور هارمونیک در هر سطح ولتاژ می تواند مشکلات بسیار زیاد را به وجود آورد. اما  این مورد در سطح فشار قوی/متوسط از اهمیت بالاتری برخوردار است.. در این بخش هدف ما این است که به طور اجمالی اهمیت این موضوع  را بررسی  و مقایسه کنیم .

 1.   بر اساس اصول استاندارد  تا حداکثر 35% اضافه جریان هارمونیک مجاز می باشد. این میزان برای همه سطوح ولتاژی باید رعایت شود. واضح است که اعمال قدرت تحمل این میزان از اضافه جریان برای خازن اصلاح ضریب توان فشار ضعیف بسیار ساده تر از انواع مشابه آن در سطح فشار متوسط یاMV می باشد. لذا در سطوح فشار ضعیف اغلب خازن ها  دارای حداکثر قدرت تحمل اضافه جریان  بالاتری از حد مجاز هستند. این درحالی است که به دلیل هزینه های بالای تحمیلی، در خازن اصلاح ضریب توان فشار قوی و متوسط مقدار حداکثر اضافه جریان قابل تحمل برابر مقدار از پیش تعیین شده توسط  استاندارد می باشد.
 2.  اصولاً خازنها در سطح فشار ضعیف  دارای مکانیزم های حفاظتی ای هستند که در صورت نیاز خازن را از شبکه جدا میکند .( به عنوان مثال سیستم OVER PRESSURE DISCONNECTOR .این سیستم در تمامی خازنهای فشار ضعیف وجود دارد و در صورت افزایش فشار داخلی خازن که اصولا ناشی از هارمونیک بالای شبکه است مدار داخلی خازن را قطع می کند. این مهم منجر به عدم انفجار خازن و یا تحمیل خسارات دیگر به دیگر تجهیزات می گردد.) این در حالی است که در صورت نبود تجهیزات حفاظتی مجزا، که بعضاً قرار داده می شود، ما در سطح خازن های MV شاهد یک چنین مواردی نیستم.
 3. میزان حجم تخریب در خازنهای فشار ضعیف نسبت به فشار قوی: به بیانی بهتر از جهت وزنی خازنهای فشار متوسط بسیار سنگین تر بوده و میزان تخریب آن نیز به نسبت بالاتر خواهد بود.

اهمیت آنالیز هارمونیک شبکه

گاهی در سطح ولتاژ فشار متوسط با توجه به عدم حضور مصرف کنندگان غیر خطی ، شبکه عاری از هارمونیک بوده و  هیچ مشکل ناشی از هارمونیک شبکه را تهدید نمی کند . این در حالی است که احتمال وجود انشعابات مختلف می تواند موجب تزریق هارمونیک به باس عاری از هارمونیک مصرف کننده داخلی گردد. اینجاست که آنالیز هازمونیک شبکه اهمیت پیدا میکند. به زبان دیگر تنها عدم استفاده از مصرف کنندگان غیر خطی به معنای داشتن سیستمی عاری از هارمونیک نیست. با نصب دستگاههای اندازه گیری دقیق ، امکان تحلیل دقیق و جامع از شرایط حاکم بر شبکه بوجود می آید.

مجموعه آماج با دارابودن کادری کاملا حرفه ای، و به منظور خدمت رسانی بهتر در بخش خدمات کیفیت توان، قادر به ارائه انواع مشاوره های فنی و همچنین نصب آنالایزر و تحلیل هارمونیک شبکه  ها است.

 

چند نکته پایانی

همانطور که میدانیم رنج ولتاژ و ظرفیت خازن اصلاح ضریب توان فشار متوسط بسیار گسترده است. این تنوع در محصول  منجر می شود که در اکثر موارد خازن فشار متوسط با توجه به سفارش در یک بازه معین تولید گردد. به طور مشابه  راکتور های هارمونیک فشار متوسط بر خلاف فیلتر هارمونیک فشار ضعیف به هیچ وجه دارای رنج های رایج از پیش تعیین شده نمی باشند و لذا برای تهیه و پس از تحلیل هارمونیک باید اقدام به سفارش گذاری و خرید نمود.

مشاوران ما در هر زمان آماده پاسخگویی به سوالات شما از  طریق تب واتس اپ موجود در تمامی صفحات و یا از طریق  دیگر پل های ارتباطی موجود در بخش تماس با آماج می باشند.