آماج ایران ، مجموعه تخصصی کیفیت توان
سبد خرید
هیچ محصولی در سبدخرید نیست.
100٪ پرداخت مطمئن!
جستجو کردن

فیلتر درایو

فیلتر درایو،  چوک ورودی درایو یا فیلتر ورودی درایو تجهیزی است که به منظور کاهش اثرات نامطلوب هارمونیک ها بر درایوها و تجهیزات وابسته به آن استفاده می شود.

درایو چیست؟

به طور کلی دایوها ، تجهیزاتی هستند که به منظور کنترل دور موتور استفاده می شود. عملکرد کلی آنها را میتوان به صورت زیر دسته بندی کرد:

تبدیل شکل موج سینوسی به شکل موج خط مستقیم (DC)

تغییر مجدد آن به شکل موج سینوسی اما با فرکانس متغییر

این مهم توسط سیستم کنترلی درایو یا اپراتور تعریف میشود. در نهایت این مکانیزم یعنی تغییر فرکانس شکل موج سینوسی در درایو سرعت دور موتور را تغییر میدهد.

هارمونیک چیست و چگونه به وجود می آید؟

طبیعتا یک شکل موج ایده آل ، دارای شکل سینوسی صرف خواهد بود. و هر تغییر در شکل موج سینوسی را به عنوان هارمونیک شناسایی میکنیم.

عمده منابع تولید هارمونیک ها بارهای غیر خطی همانند درایو ها ، سافت استارترها و… می باشند. به طور مثال این پروسه تبدیل موج سینوسی به DC وتبدیل مجدد آن به شکل موج سینوسی منجر به بوجود آمدن هارمونیک میشود .

برخی اثرات هارمونیک ها

  • افزایش تلفات
  • افت کیفیت ولتاژ شبکه
  • افزایش تلفات گرم شدن ترانس ها و کابل هاو..
  • بوجود آمدن رزونانس
  • اختلال در عملکرد رله ها،PLC و ..

عملکرد فیلتر درایو چگونه است؟

به زبان ساده می توان گفت چوک ورودی درایو، در واقع با ایجاد یک امپدانس بالا  در مسیر درایو و شبکه  مانع ورود هارمونیک به شبکه می شود. به بیانی بهتر مانند یک سد هارمونیکی عمل کرده و عملکرد آنها باعث کاهش هارمونیک جریان میگردد. از آنجاییکه هارمونیک جریان و ولتاژ به یکدیگر وابسته هستند، باعث بهبود هارمونیک ولتاژی نیز می شود.در نهایت میتوانند مقادیر مجاز هارمونیک جریان و ولتاژی را موجب شوند.

تاثیرات استفاده از چوک درایو در ورودی اینورترها        :

افزایش قابلیت اطمینان سیستم

افزایش طول عمر اینورترها

کاهش نیاز به تعمیرات اینورتر

بهبود کیفیت توان

کاهش لغزش های ناخواسته

 

امپدانس رایج چوک ورودی اینورتر ها:

فیلتر ورودی درایو به طور کلی دارای امپدانس،2%، 3% ،4%و 5% می باشند. اصولا  استفاده از امپدانس درصد 5% به جهت  فیلترینگ بهتر بیشتر مورد توجه قرار میگیرد. که البته مقدار بالاتر امپدانس درصد ، میزان بالاتری هزینه اولیه را بعث میشود. استفاده از فیلتر مناسب باعث میشود که اعوجاج سیستم به مقدار استاندارد نزدیک شود.متاسفانه  برخی  این میزان  را معادل  5% تا 20% THD جریانی کل مجاز می دانند. این درحالی است که این مقدار برای مقادیر مختلف جریانی متفاوت خواهد بود.

برای درک بهتر این موضوع میتوان  از شکل زیر استفاده کنید.

فیلتر درایو
شکل موج جریان به همرا لاین راکتور
نحوه انتخاب فیلتر درایو:

به طور کلی چوک ورودی درایو به صورت سری با درایو قرار می گیرد. طبیعتاٌ باید قدرت تحمل جریان عبوری از درایو را داشته باشد.در نتیجه از جهت ظرفیتی باید معادل ظرفیت درایو باشد. البته این مساله یک قانون کلی نیست بلکه حتما باید مقدار بار شبکه را هم لحاظ نمود. چراکه در برخی موارد بار مصرفی بسیار کمتر از ظرفیت درایو می باشد .

آیا چوک ورودی درایو به تنهایی میتواند هارمونیک ها را حذف کند؟

همانطور که در بخش های فوق ذکر شد، فیلتر درایو میتواند تا حدودی مقدار هارمونیک ها را کاهش و تا حدود استاندارد محدود کند. اما این به معنای زدودن هارمونیک ها نیست.  چنانچه مصرف کننده بخواهد مقدار هارمونیک کاهش چشمگیر داشته باشد ، باید از تجهیزات مکمل دیگری استفاده نماید. البته این تجهیز مکمل به صورت کلی برای درایوهای خیلی بزرگ مورد استفاده قرار میگیرد و در سیستم های کوچک صرفه اقتصادی چندانی ندارد. این نوع دوم فیلتر ها در واقع یک ترکیب از سلف و خازن مجزا خواهد بود. استفاده از هر دونوع فیلتر در یک شبکه موجب کاهش بسیار زیاد سطح هارمونیک میگردد. البته مانند انتخاب هر محصول دیگر این مهم نیز نیاز به بررسی کارشناسی و تحلیل دقیق شبکه خواهد داشت .